Home GENERAL NEWS List Of All KTDA Directors 2018-2019

List Of All KTDA Directors 2018-2019

by John Nyabuto

This is a list of all Kenya Tea Development Agency Directors 2018-2019. Every year, two directors in the respective tea factory companies retire on rotation and shareholders exercise their right to nominate new directors through an electoral process.

After a robust process in which the applicants are thoroughly vetted, directors are finally elected. KTDA recently went into elections and elected new directors.  Below is a list of all the Directors elected in all the 54 KTDA managed tea factories which are spread out across 17 counties in Kenya. Have a look.

 

 

FACTORY

ELECTORAL AREA

DIRECTORS

Gachege

Ndiko

John Mwaura Kimani

​​ 

Lower Gachege

John Maina Kamau

Kiambaa

Githiga

Stephen Kagwe​​

​​ 

Gitiha

David Njoroge

Kagwe

Lower Nyanduma

Harrison Gikonyo

​​ 

Gachoire

Samuel Kiarie

Mataara

Mataara

ENG. Joseph Wakimani

​​ 

Mjathani

Eliud Nganga

Theta

Gitwe

Patrick Njoroge

​​ 

Karatu

Peter Kairu

Gacharage

Upper Gacharage

Hiram Mwangi

​​ 

Kamukabi

Paul Kagema

Ikumbi

Ikumbi

Richard Mwangi Kimani

​​ 

Kagundu

Samuel Ndiba Mugo

Makomboki

Kimotho

James Muchai

​​ 

Makomboki

Jmaes Nduati

Nduti

Mukuria

Stanley Muiruri

​​ 

Gichakayo

James Kamau​​

Ngere

Kimandi

James Wainaina

​​ 

Kiarutara

Samuel Kiarie Nduati

Njunu

Kanunga

David Njoroge Kagira

​​ 

Kiairegi

Rewel Thuri

Gatunguru

Wanjerere

Samuel Githuku

​​ 

Kihoya

Charles Kariuki

Githambo

Gathaithi

John Njoroge Karanu

​​ 

Gatara

John Maingi

Kanyenyaini

Gitugu

David Muiruri

​​ 

Kanyenyaini

Stanley​​ Naftaly Maina

Kiru

Kihara

Francis Chege Kimari

​​ 

Kiria-ini

Stepehen Githiga

Chinga

Mumbuini East

William Thiongo

​​ 

Gikigie

Teobald Mukundi

Gathuthi

Mahiga

Paul Gitonga

​​ 

Tetu B

Ephantus Kingori

Gitugi

Gathumbi

Dorcas Wangari

​​ 

Kaberero

Peter Muchiri Mwangi

Iriani

Ihuririo

Hutchson Githinji

​​ 

Iriaini

Maina Kahuthia

Ragati

Magutu Central

Ernest Gatimu Wachira

​​ 

Cheche

James Githinji​​

Kangaita

Thaita South

Nicasios Mwai Muriithi

​​ 

Kariko South West

Peter Mwai Migwi

Mununga

Kaguyu South

Francis Muriithi Mugo

​​ 

Kabare North

Isaiah ​​ Munene

Ndima

Kaguyu

Nicholas Mahihu

​​ 

Lower Kiine

Erastus Waihura

Kimunye

Mugwandi

Samuel Kinyua

​​ 

Unjiru

Thomas Wachira Njuu

Thumaita

Thumaita Central

James Gachoka Njoka

​​ 

Ngariama Central

James Ayub Muriithi

Kathangariri

Muthiru

Harrison Mwaniki

​​ 

Rupingazi

Johnson Mwaniki

Mungania

Murue

John Gitonga Nyaga

​​ 

Kiriari

James Kinyua Njeru

Rukuriri

Upper Kyeni North

Joshua Mugo

​​ 

Kanja North

Michael Mugendi

Githongo

Kithurune

Moses Muketha

​​ 

Upper​​ Githongo

Paul Murithi Ringera

Imenti

Lower Uruku

John Gitonga

​​ 

Upper Kathera

DR. Shadrack Ithinji

Kiegoi

Knthiari

Charles Mwito

​​ 

Maua

Jeremiah Kobia

Kinoro

Kiangua

Fredrick Gitonga

​​ 

Kinoro Central

Jeremy Nyaga

Kionyo

Ngirine West

Adiel Marangu

​​ 

Kithurine East

​​ 

Watson Kimathi

Michimikuru

Kiauria

Isaya Machoki

​​ 

Churiu

Gilbert Kinyua

Weru

Muthambu

Francis Miriti

​​ 

Mwimbi Central

Loyford Muchiri

Kapkatet

Cheplanget​​

Philip Too Kimutai

​​ 

Techoget

Paul Kipsang​​

Litein

Getarwet

Joel Kosgei

​​ 

Litein

Richard Langat

Momul

Kabianga

Kipkoech Kipkirui

​​ 

Kiptere

Francis Kitur

Tegat

Kapsaos

Kibet Koech Alfred

​​ 

Waldai

Jonathan Mutai

Kapkoros

Tegat/Chemaner

Baxton Sigilai

​​ 

Sibaiyan

Samuel Tonui

Mogogosiek

Boito

Samuel Kipngetich Ngeny

​​ 

Koiwa

John Kiplangat

Kapset

Kapsinendet

Isaiah Kipkemoi

​​ 

Upper Chebangang

Paul Kipyegon

Gianchore

Ngenyi

Joseph Nyang’au​​

​​ 

West Mugirango

Eucabeth Kerubo

Kebirigo

Bosamaro Masaba

Charles Orang’o

​​ 

Bosamaro Chache

Benjamin Ong’era Moturi

Nyankoba

Amabuko

Benson Sironga

​​ 

Rigoma

Alice Kerubo Mainga

Nyansiongo

Mekenene

Yabesi Abere Obadiah

​​ 

Gesima

Patroba Nyabuti

Sanganyi

Nyabara-Ibere

Richard Migosi

​​ 

Nyamusi

John Mbere Arama

Tombe

Zone IV

David Michieka Michira

​​ 

Zone III

Richard Oboso

Kiamokama

Keumbu

Geoffrey Onchweri

​​ 

Kiogoro

Boniface Ondimu

Nyamache

Bassi Chache

Samuel Nyangechi Tirimba

​​ 

Bassi Boitangare

John Otoki Magubo

Ogembo

Machoge Borabu

Lameck Ogembo Bichanga

​​ 

Bonchari

Andrew Mogere Abibo

Chebut

South East

David Koech

​​ 

North Division

John Tega

Mudete

Sabatia

Seth Agala

​​ 

Shinyalu

Javan Mwanzi

Kapsara

Aruba

William Juma Nakitare

​​ 

​​ Bahati

Stephen Maara Njinju

 

Copy link
Powered by Social Snap